Abychom poskytli co nejlepší služby, používáme k ukládání a/nebo přístupu k informacím o zařízení, technologie jako jsou soubory cookies. Souhlas s těmito technologiemi nám umožní zpracovávat údaje, jako je chování při procházení nebo jedinečná ID na tomto webu. Nesouhlas nebo odvolání souhlasu může nepříznivě ovlivnit určité vlastnosti a funkce.
Technické uložení nebo přístup je nezbytně nutný pro legitimní účel umožnění použití konkrétní služby, kterou si odběratel nebo uživatel výslovně vyžádal, nebo pouze za účelem provedení přenosu sdělení prostřednictvím sítě elektronických komunikací.
Technické uložení nebo přístup je nezbytný pro legitimní účel ukládání preferencí, které nejsou požadovány odběratelem nebo uživatelem.
Technické uložení nebo přístup, který se používá výhradně pro statistické účely.
Technické uložení nebo přístup, který se používá výhradně pro anonymní statistické účely. Bez předvolání, dobrovolného plnění ze strany vašeho Poskytovatele internetových služeb nebo dalších záznamů od třetí strany nelze informace, uložené nebo získané pouze pro tento účel, obvykle použít k vaší identifikaci.
Technické uložení nebo přístup je nutný k vytvoření uživatelských profilů za účelem zasílání reklamy nebo sledování uživatele na webových stránkách nebo několika webových stránkách pro podobné marketingové účely.
Plán první pomoci
PLÁN PRVNÍ POMOCI – TRAUMATOLOGICKÝ PLÁN
Úvodní ustanovení
Zabezpečení první pomoci se týká všech stavů ohrožujících zdraví a život.
Včasné, rozsahem i kvalitou správné poskytnutí první pomoci může pak nejenom omezit následky úrazu, ale i zabránit bezprostřednímu ohrožení života.
PŘI POSKYTOVÁNÍ PRVNÍ POMOCI
1. ZAJISTI PODMÍNKY PRO POSKYTNUTÍ PRVNÍ POMOCI
2. VYŠETŘI PORANĚNÉHO
3. PŘI OŠETŘENÍ POSTUPUJ DLE ZÁVAŽNOSTI PORANĚNÍ
4. ZAJISTI ZDRAVOTNICKOU POMOC
5. ZAJISTI PROTIŠOKOVÁ OPATŘENÍ
6. ZAJISTI SPRÁVNOU POLOHU POSTIŽENÉHO
Do této polohy ulož postiženého v bezvědomí, který dýchá a má hmatný tep na krční tepně. Při podezření na zlomeninu páteře musí být hlava, krk, trup a dolní končetiny v jedné linii.
7. ZAJISTI ZÁZNAM INFORMACÍ
8. ZAJISTI TRVALÝ DOHLED do příchodu odborné pomoci
OŠETŘENÍ
1. RESUSCITACE ( oživování )
Pokud je postižený v bezvědomí, nedýchá a nebije mu srdce zajisti!
a) průchodnost dýchacích cest
b) umělé dýchání
Pokud se hrudník nezvedá – uprav polohu hlavy .
Pokud se hrudník zvedne proveď ještě jeden výdech a zkontroluj pohmatem tep.
Je-li tep hmatný pokračuj frekvencí 12 u dospělých, 20 u dětí/vdechů za min.
Ulož postiženého na záda, podlož mu lopatky, zakloň hlavu a otoč ji na bok.
Poklekni za hlavu postiženého, uchop jeho předloktí, zvedni je a přitáhni
ke svým stehnům – 3 vteřiny – vdech. Ruce vrať zpět, lokty tiskni 2 vteřiny na dolní polovinu hrudníku – výdech. Dýchej frekvencí 12 x za minutu.
Není-li tep hmatný, zahaj okamžitě nepřímou srdeční masáž!
c) nepřímá srdeční masáž
* polož dlaň své ruky 3 – 5 cm nad dolní okraj hrudní kosti postiženého
2. ZÁSTAVA KRVÁCENÍ
Druhy krvácení
Každé krvácení je nebezpečné, tepenné krvácení přímo ohrožuje život!
Ošetření přímým tlakem
Ošetření nepřímým tlakem
– na horní končetině – pažní tepnu na vnitřní straně paže
– na dolní končetině – stehenní tepnu v třísle
– maximálně 15 minut!!!
Další ošetření
3. BEZVĚDOMÍ
Příznaky
Ošetření
4. ŠOK
je reakce organismu na selhávající krevní oběh, kdy organismus není schopen zásobovat tkáně kyslíkem
Příčiny
Příznaky
ANAFYLAKTICKÝ ŠOK je prudká alergická reakce
Příčiny
Příznaky
Ošetření při šoku
5. PORANĚNÍ ELEKTRICKÝM PROUDEM
Před započetím záchrany zasaženého elektrickým proudem musí zachraňující dbát na to, aby sám nebyl elektrickým proudem zasažen. Musí stát na nevodivé podložce, nesmí se dotýkat kovových předmětů, mokré zdi, mokrého oděvu postiženého apod. Zasažený se sám nemůže pustit předmětu, který svírá, neboť působením elektrického proudu vzniká křečovité stažení svalstva. Je-li v takové poloze, že by po přerušení styku s el. proudem nebo vodičem spadl (není-li připásán a drží-li se vodiče na sloupu el. vedení, na žebříku apod.), musí být před přerušením el. proudu zajištěn před spadnutím a tím před dalším zraněním.
U el. zařízení s vysokým nebo velmi vysokým napětím je nebezpečné přiblížit se k postiženému, pokud se el. proud nepřeruší. Pozor na krokové napětí! Je třeba postupovat pomalu, tak, že se bota sune k botě. U nízkého napětí lze vypnout proud příslušným vypínačem, jističem, vyšroubováním pojistek nebo vytažením zástrčky ze zásuvky. Není-li to možné, odstraní se vhodným způsobem vodič el. proudu pomocí suchého nevodivého materiálu, jakým je například guma, dřevěná tyč alespoň 30 cm dlouhá, suchý provaz nebo oděv. Přerušit vodič, (např. přeseknout sekerou) může ten, kdo se v tom bezpečně vyzná.
Postiženého je třeba vyprostit (vytáhnout) z dosahu el. proudu. Zachránce se nesmí dotýkat holou rukou jeho těla ani vlhkých částí oděvu, pokud nebyl el. proud vypnut. Hoří-li postižený (šaty) účinkem el. proudu nebo z jiné příčiny, hasí se po vypnutí el. proudu suchou látkou, nejlépe však nehořlavou pokrývkou. Po vyproštění z obvodu el. proudu je zachránce povinen poskytnou první pomoc až do příchodu lékaře. Záchrance se nezdržuje ošetřováním poranění, jako je běžné krvácení, zlomeniny, popáleniny. Soustředí se pouze na rány, které krvácí silně z tepny, kam přiloží prozatímní stlačující obvaz. U postiženého, který nedýchá, musí ihned zahájit a až do příchodu lékaře udržovat umělé dýchání.
Příznaky
Přerušení proudu o nízkém napětí
Vysokém napětí
Ošetření
6. POPÁLENINY a OPAŘENINY
Příčiny:suché nebo vlhké horko, chlad, chemikálie, elektrický proud, radiace
Příznaky
Ošetření
7. ZLOMENINY
a) zavřené
b) otevřené
Příznaky:
Ošetření:
– kost pažní, předloktí, zápěstí , ruka a klíční kost: ohni končetinu v lokti, ulož ji do závěsu a připevni ji k hrudníku, není-li to možné – připevni ji k trupu
– dolní končetina: ulož postiženého na záda, dlahu přilož tak, aby překrývala kloub nad a pod zlomeninou, mezi kolena a kotníky vlož polštářek nebo deku, zdravou končetinu opatrně přisuň k poraněné a zafixuj k sobě
– páteř: postiženého ponechej v té poloze, ve které se nachází, výjimkou je hrozící nebezpečí nebo takové priority jako je zajištění průchodnosti dýchacích cest, dýchání a krevní oběh, v případě nutnosti přesuň postiženého na tvrdou podložku v rovině, pod záda nic nepodkládej, zbytečně s postiženým nehýbej , hlava postiženého se nesmí zvrátit – musí být stále ve stejné rovině s tělem, zásadně nezvedej postiženého za ruce a nohy!!! v případě potřeby protišoková opatření, resuscitace
8. PADOUCNICE – epilepsie (velký záchvat)
Příznaky
Ošetření
9. CUKROVKA (naléhavé stavy)
hyperglykémie: nadbytek cukru v krvi
Příznaky:
Ošetření
hypoglykémie: nízká hladina cukru v krvi
Příznaky:
Ošetření